baglarbası

Kulluk ve İbadete Dair İdrak Mertebeleri


2. Hafta | 25.11.2021

Kulluk ve İbadetin İdrak Mertebeleri

Mecelle maddelerini öğrenmemizdeki amaç hayatımızın tekrar bir disiplin kazanmasını sağlamak.

İlk maddemiz; “Bir işten maksat ne ise, hüküm ona göredir.” maddesiydi. İkinci maddemiz ise, “Şek ile yakîn zail olmaz.” maddesi.

Doğru tektir. Doğrunun sana göresi bana göresi olmaz. Kainatı kendi aklımızın algıladığı doğrularla algılayamayız. Allahu Teala bizlere kanunları anlatan bir kelam ve o kelamı açıklayan bir peygamber gönderdi. Peki, bizler Allah’ın kanunlarına göre mi hareket ediyoruz, yoksa; kendi zanlarımıza, şeklerimize, vesvelerimize göre mi hareket ediyoruz?

Allahu Teala Bakara suresi 2. ayet-i kerimede, ذٰلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ “Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır.” buyuruyor. Allahu Teala yine Kur’an-ı Kerim’de bizlere akletmemizi söylüyor. Akledin derken; gaflete düşmeyin, her şeyin yakînine, deliline bakın diyor.

Yakîne nasıl bakacağız? Zandan, şekten, vesveseden nasıl yakîne ulaşacağız?

Akşemsettin Hazretleri kulluğun beş mertebesini şöyle tarif etmiştir: ten kulluğu, nefis kulluğu, gönül kulluğu, sır kulluğu ve can kulluğu.

Hangimiz çocuklarımızı bu mertebelere göre yetiştirdik?

Hepimiz Allah’ın mahlukuyuz ve Abd’i (kulu) olmak istiyoruz. Abd olabilmemiz için önce şekten uzaklaşmayı öğrenmemiz gerek. Şekten kurtulup, yolda sağlam kalmanın tek yolu ise ibadetleri ihlaslı yapmaktır.

Büşra Taşcıoğulları – Kulluk ve İbadete Dair İdrak Mertebeleri

1. Hafta | 11.11.2021

Kulluk ve İbadetin İdrak Mertebeleri

Bu alem öyle bir alem ki; zahiri ve batını olarak Hakk yolunda cihat edenler var; bu yolda, bu mücadelede edebi tac edinenler var… Bu yolda kim edebi kuşanmışsa, edep ile yol almışsa, hiç kimse nasipsiz kalmamış ve mahçup olmamıştır.

Yolda yol alırken idrak edilmesi gereken mertebeler var. Bu mertebeleri, mertebeleri idrak edenlerden öğreneceğiz. Ne kadar üstad tanırsak, ne kadar yolun usullerini bilirsek nesillerimiz de o kadar güzelleşecek.

Çocuklarımıza İslam’ın şartlarını, imanın şartlarını öğretiyoruz. Bunların bilinmesinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ya ameller! Öğrendiklerimizi ne kadar amel ediyoruz? Gelecek nesillerimizi yeniden inşa etmek gerek. Gelin hep beraber gençliği yeniden inşa etmeye çalışalım. Tabii bunun için önce kendimizi inşa etmemiz gerek.

Allah kime hikmet vermişse, ona fıkıh ilmini öğretir. Hikmet, fıkıh ile kazanılır. Fıkıh ne ile kazanılır; kişinin leh ve aleyhine olan şeyleri bilmesiyle. Mecellenin ilk maddesinde fıkıh tarifi vardır; bir işten maksat ne ise, hüküm ona göredir. Yani; ameller niyetlere göredir, kimin hicreti neye ise, hüküm onadır.

İnsan hayatında ibadetin üç usulü vardır: taat, kurbet ve ibadet.

Taat nedir?

Kurbiyet nasıl oluşur?

İbadetlerimizde neye dikkat etmeliyiz?

İbadet kaç çeşittir?

Ubude ve ubudiyetin, ibadet ile bağlantısı nedir?

Dört halifenin ubudesindeki sırlar nelerdir?

İbadetlerimizi nasıl lezzetlendiririz?

وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ اَمْوَاتٌؕ بَلْ اَحْيَٓاءٌ وَلٰكِنْ لَا تَشْعُرُونَ

“Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.” (Bakara: 154). Gelin hep birlikte bu yolda edep tacını giyinmiş üstadların idrakiyle idrak mertebelerini anlamaya çalışalım. His, duygu ve şuur alemimizi yeniden şekillendirelim.

İnsan idrak ettiği kadar vardır ve insan idrak ettiği alemde yaşar. Bizim vazifemiz; kalplerimize önceden saklanmış, muhafaza edilmiş tohumları bulup yeşertmek. Haydi, bu sezon o tohumları bulalım, mecelle kaidelerini üstadların idrakiyle idrak ederek, o tohumları yeşertelim.

Büşra Taşcıoğulları – Kulluk ve İbadete Dair İdrak Mertebeleri© İftah İlim ve Kültür Derneği, 2021 Tüm Hakları Saklıdır